Про нас

ГО «Мирний берег», українська неприбуткова правозахисна організація зареєстрована 16 лютого 2015 року в м. Луцьк. Голова правління ГО – Геннадій Щербак, вимушений переселенець з нині окупованого м. Луганськ. В команді ГО задіяні люди різних професій (юриста, програміста, економіста, тощо) та особистих навичок, однак беззаперечно всіх об’єднують абсолютно вічні духовні цінності: добро, милосердя, чесність, справедливість, любов. Допомогти ближньому, досягти миру, відновити справедливість, зробити добру справу для держави і суспільства в цілому, посіяти зерно віри у верховенство любові та Закону є рушійною силою діяльності організації та визначає її правозахисний напрям.

 Мета організації – забезпечити принцип невідворотності покарання, щоб жоден злочин не залишився поза увагою національних слідчих органів та світової спільноти, був належним чином розслідуваний, а жоден злочинець не уник покарання.
 З моменту створення організації, головним напрямком діяльності організації стає розшук безвісно зниклих осіб та моніторинг, документування порушень прав людини і міжнародного гуманітарного права під час збройного конфлікту на сході України. Зокрема, випадків пов’язаних із незаконним позбавленням волі, позасудовими стратами, викраденнями, зникненнями, катуваннями, умисними вбивствами цивільних осіб та інших осіб, позбавлених боєздатності (hors de combat). В рамках моніторингу нашими документаторами здійснено 72 поїздки до потерпілих, що перебували у полоні так званих «ДНР та ЛНР.

Крім того, на підставі зібраної інформації члени організації проводять власні громадські розслідування. Наприклад, досліджуючи трагічні бої 5 вересня 2014 року в Луганській області, вдалося встановити 175 учасників події, у тому числі обставини загибелі 7 військових, з яких 5 вважали зниклими безвісти.
 Цілком закономірно, основна діяльність визначила додатковий напрям роботи – допомога близьким родичам зниклих осіб, загиблих та безпосереднім жертвам злочинів скоєних в контексті збройного конфлікту. Адже їх рівень страждань та об’єм порушених прав потребує негайного вирішення. Така поміч полягає в адресному наданні юридичних послуг, зокрема правової інформації, роз’яснень діючого законодавства, консультацій з питань соціального захисту, складанні процесуальних документів, захисті прав потерпілих в рамках кримінальних проваджень, ініціюванні проведення слідчих (розшукових) дій, а також у представництві інтересів жертв конфлікту в судах, інших державних органах та органах місцевого самоврядування.
 
 Водночас увесь процес роботи, її результат, напряму залежить від унікального програмного продуту, інструменту – бази даних, розробленого Геннадієм Щербаком ще до заснування організації.
Мета створення – виявлення і збереження джерел інформації про грубі порушення прав людини, військові злочини, обставини їх вчинення, учасників, а також використання такої інформації в офіційних розслідуваннях для попередження злочинності і боротьби з безкарністю. Окрім цього, ключовою особливістю бази є можливість швидко обробити інформацію, отримати усі зібрані фактичні дані по конкретному випадку, відповідно надати їм оцінку.

Яскравим прикладом цьому слугує плідна співпраця з правоохоронними органами України. Так, наші матеріали, поміж інших доказів, були використані слідчими Головної військової прокуратури для обґрунтування підозри О. Мільчакову, учаснику неонацистських рухів, який у складі НЗФ, так званої «диверсійно-штурмової розвідувальної групи «Русич» групи швидкого реагування «Бетмен» брав участь у складі терористичної організації «ЛНР», сприяв веденню агресивної війни проти України та зміні її меж у порушення порядку, встановленого Конституцією України, вчинив низку тяжких злочинів проти військовослужбовців ЗСУ.

 Відтак, своєю діяльністю загалом, ми намагаємося донести до зацікавлених та відповідальних осіб, що існування єдиної бази даних, в яку буде надходити інформація з усіх джерел про злочини та постраждалих – це потужний та ефективний інструмент для подолання безкарності та відновлення справедливості. Обмін інформацією через єдину базу із залученням до процесу правоохоронних органів, компетентних міжурядових і неурядових міжнародних організацій, інших представництв громадянського суспільства забезпечить виконання принципу невідворотності покарання.