У Луцьку вперше в західному регіоні відбувся круглий стіл з рідними та членами сімей зниклих безвісті військовослужбовців.

16 квітня 2016 року члени ГО «Мирний берег» організували та провели круглий стіл «Пошук зниклих безвісти». Захід відбувся у місті Луцьку в рамках проекту : «Допомога рідним та близьким осіб, зниклих безвісти в зоні збройного конфлікту на сході України», що реалізується громадською організацією «Мирний берег» за підтримки ООН.

В програмі, що була заявлена організаторами, для розгляду були запропоновані наступні питання: методи пошуку; міжнародне гуманітарне право щодо питань про зниклих безвісти осіб; державні органи та структури, а також неурядові організації, які займаються звільненням полонених і заручників та пошуком зниклих безвісти; гарантії соціального та правового захисту членів сімей військовослужбовців, які захоплені в полон або заручниками, а також таких, що вважаються безвісно відсутніми; соціальна, гуманітарна та правова, підтримка членів сімей НУО; правове забезпечення та процедура проведення ДНК – експертизи та ексгумації тіла.

В роботі круглого столу та обговоренні вищезгаданих тем взяли участь представники громадської організації «Мирний берег», (м. Луцьк), представники МОУ відділок взаємодії (пошук і визволення полонених (м. Київ), ГО «БЕРЕГИНЯ» (м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.), БФ «Восток-SOS» (м.Київ), члени відокремленого підрозділу ГО “Група Патріот” у Львівській області (м. Львів), ГС «Спілка воїнів АТО Волині» (м. Луцьк), представники Міжнародного благодійного волонтерського фонду «Волонтер Фонд» (м. Луцьк), ГО «Волинський координаційний центр допомоги учасникам АТО» (м. Луцьк), представники духовенства, волонтерських рухів, рідні та близькі військовослужбовців зниклих безвісти й загиблих в АТО з Волинської, Львівської, Івано-Франківської, Хмельницької, Дніпропетровської та Київської областей. Також на круглому столі були присутні представники державних структур, які побажали залишитись інкогніто.

DSC_0032

У своїй вступній промові заступник голови громадського об’єднання «Мирний берег» Катерина Віжевська розповіла присутнім про основні аспекти діяльності організації. Так, з травня 2014 року активісти ГО «Мирний берег» займаються обліком та пошуком зниклих безвісті, заручників, полонених. З цією метою було створено спеціалізований інформаційний портал, де кожна людина може побачити або додати тих, чия доля на сьогодні не відома. Також активісти «Мирного берегу» фіксують порушення прав людини в зоні військового конфлікту на Сході України, спілкуючись з військовими та цивільними, яким вдалося визволитись з полону.

Координатор з пошуку безвісті зниклих та визволення заручників по західному регіону полковник запасу ЗСУ, Роман Яцинич розповів про державні органи, структури та неурядові організації, що займаються пошуком, звільненням зниклих безвісті та полонених, про організацію та методику пошуку зниклих безвісті органами МВС України, про послідовність дій родичами у випадку зникнення військовослужбовців, про гарантії соціального та правового захисту членів сімей військовослужбовців, що були захоплені в полон або вважаються безвісно відсутніми.

Зокрема, Роман Яцинич зазначив, що основною причиною неефективної роботи з пошуку зниклих є відсутність координації дій між органами та структурами державної влади не тільки з неурядовими (волонтерськими) організаціями, але й між собою.

«Розшук безвісті зниклих за послідовністю ведуть одразу кілька державних органів – в кожного свої списки, методика та інструменти пошуку. В решті решт виходить так, що один орган повідомляє рідним, що їх син (чоловік) знаходиться в полоні, а інший – що військовослужбовець зник та виявити його місцезнаходження неможливо. До того ж, процедура розшуку занадто бюрократична та не враховує специфіку збройного конфлікту» — наголосив Роман Яцинич.

Більш детально родичі зниклих бійців дізналися про те, яким чином треба діяти у разі зникнення військовослужбовця та про різного роду нюанси, які можуть виникати в процесі проходження всіх необхідних інстанцій. Також матері та дружини зниклих бійців дізнались, на які соціальні та правові гарантії від держави вони можуть розраховувати.
DSC_0210Юрист Тетяна Климчук більш детально зупинилася на правовому забезпеченні осіб, постраждалих внаслідок втрати годувальника, розглянула конкретні приклади й проблеми, з якими рідним зниклих бійців приходиться стикатися, розповіла про всі важливі аспекти, пов’язані із процедурою проведення ДНК, ексгумацією тіла та інше.

Так, за її словами, найчастіше при заведенні кримінальної справи потерпілою вважаються лише особа, яка писали заяву. Тетяна Климчук радить й іншим членам сім’ї долучатись й писати заяви до органів:

«Потерпілими можуть бути мати, батько, дружина, діти зниклого воїна. Але найчастіше лише мами значаться потерпілими у кримінальних справах. От і виходить, що в нас зафіксована там одна постраждала людина, там ще одна, ще одна. Так не має бути. Має бути відображена повна кількість людей, які постраждали від цієї війни» — запевняє юристка.

За словами Тетяни Климчук, дуже багато питань виникає через те, що законодавча база України не враховує все те, з чим доводиться стикатися рідним зниклих героїв. Самий простий приклад: європейські фонди надають можливість дітям безвісті зниклих й загиблих бійців лікуватися й відпочивати за кордоном. За українським законом дозвіл на вивезення дитини за кордон мають підписати мати та батько дитини. Яким чином діяти сім’ям, де батько дитини виявився зниклим безвісти та ще не визнаний померлим, у законодавчій базі України не сказано. І таких питань дуже багато.
DSC_0205DSC_0187

Координатор БФ «Восток-SOS» Юлія Красільникова та голова правління ГО «Волинський координаційний центр допомоги учасникам АТО» Інна Голдованська розповіли про соціальну, гуманітарну та правову підтримку сімей зниклих та полонених військовослужбовців, яку надають їхні волонтерські організації.

Багато чого було сказано й самими мамами й дружинами зниклих на війні хлопців. Всі вони вже майже 2 роки розшукують своїх рідних, пройшли всі необхідні інстанції, експертизи, але відповіді на головне питання так і не отримали. Також на заході були присутні матері, дружини тих, чия доля на сьогодні вже відома – вони прийшли сюди, аби підтримати решту.

«Ми всі тут між собою вже давно знайомі, постійно зустрічаємось. Ми кожного дня живемо з цим, проходимо через всі державні органи, спілкуємось з пошуковими групами та волонтерами, самостійно відшукуємо бійців, з якими служили наші сини та чоловіки, шукаємо людей, які бачили їх востаннє. Ми маємо чимало інформації, але нажаль, державні органи не ставляться до неї серйозно. Ми готові їхати в так званні ЛНР/ДНР, зустрічатися з ким завгодно, аби це дало хоч якісь результати» — говорить мати бійця, зниклого під Металістом.

Дружина зниклого бійця, який згодом був визнаний померлим прийшла на захід, аби підтримати інших:
«Коли трапляється горе, то не знаєш куди бігти, до кого звертатись, що робити. Нам ніхто тоді не пояснював, як треба діяти у таких випадках. Такі заходи, як цей, дають чіткий план дій, відповіді одразу на більшість питань, з’являються необхідні зв’язки. Ми маємо об’єднуватись та підтримувати один одного, бо лише так з’являються результати» – зазначила жінка.
На круглому столі родичі зниклих бійців отримали відповіді на хвилюючі їх питання, а також приватні консультації від експертів та організаторів заходу – з цими сім’ями буде проводитись робота й надалі.

В ході круглого столу було виявлено та окреслено основні недосконалості та невідповідності українського законодавства до подій, що вже два роки відбуваються на території України. Також, для більш детального моніторингу проблематики, учасникам круглого столу було запропоновано заповнити анкети, з яким далі будуть працювати експерти ГО «Мирний берег».
Закінчився захід екскурсією старим Луцьком.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *